542198281250     

Mersin'in Erdemli ilçesinde önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden besteci ve kompozitör Nevit Kodallı (85), son yolculuğuna uğurlandı. Devlet Sanatçısı Kodallı'nın cenazesi, bekletildiği Özel IMC Hastanesi'nden alınarak cenaze aracı ile Mersin Kültür Merkezi'ne getirildi.
Kodallı'nın eşi Olcay ile oğulları, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim görevlisi Prof. Dr. Nihat Kodallı ve İstanbul Opera ve Balesi Şefi Murat Kodallı, salonda taziyeleri kabul etti. Burada düzenlenen tören bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Kodallı'nın öz geçmişinin okunduğu törende, sanatçının daha önce Mersinlilere yönelik yaptığı konuşma sinevizyon eşliğinde salondakilere izletildi.
Kodallı'nın oğullarından Nihat Kodallı, törende yaptığı konuşmada, ''Onun yaratıcılığını ve hayatını devam ettirmesi, geliştirmesi ve daha mutlu olması için yardımcı olan başta Polifonik Korolar Derneği olmak üzere İçel Sanat Kulübü'ne, akrabalarımız ve dostlarımıza onun adına teşekkür ediyorum. Babam lafı ne eksik, ne de fazla söyleyen insandı. Böyle durumda da söyleyeceği tek şey 'hakkınızı helal' edin olacaktı. Bizi kucaklayan ve destekleyen Mersinimize teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.
VALİ AKSOY: KODALLI'NIN GELDİĞİ NOKTA, MERSİNLİLER OLARAK BİZLERİ GURURLANDIRIYOR
Mersin Valisi Hüseyin Aksoy da önemli bir değeri kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.
Mersin'in yetiştirdiği ve Cumhuriyet'le yaşıt sayılabilecek Kodallı'yı son yolculuğa uğurlamak için bir araya geldiklerini belirten Aksoy, şöyle konuştu:
''Kodallı, kültür ve sanat faaliyetlerinin daima içinde yer alan ve her türlü etkinlikte yapabileceği katkıyı sunmak için büyük bir özveri içerisinde çalışan değerli bir büyüğümüzdü. Eserleri, besteleri, çalışmaları, çocuk yaşta ilgi duyduğu müziği geliştirme adına verdiği mücadele sonrasında geldiği nokta, Mersinliler olarak bizleri gururlandırıyor.''
Devlet Sanatçısı Kodallı'nın kentte kültür ve sanatın gelişmesinde, opera ve balenin daha ileri noktaya taşınmasında önemli katkılar sunduğunu vurgulayan Aksoy, ''Onun eserleri ve çalışmalarını yaşatmak bizlerin görevi olacak. Mersinli olarak böyle bir sanatçıya sahip olduğumuz için gururluyuz, ancak böyle bir değeri kaybettiğimiz için de üzgünüz'' dedi.
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen de Nevit Kodallı'nın güçlü bir kişi olduğunu, bu gücünü de bilimsel ve sanatsal birikiminden aldığını söyledi. Kodallı'nın Büyük Önder Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet yolunda unutulmaz bir lokomotif olduğunu ifade eden Gökmen, şunları kaydetti:
''Bazı noktalarda ona karşı eksik kaldığımızı düşünüyorum. Oysa ki o, görevini yerine getirmiş bir sanatçıydı. Biz ise ona karşı görevimizi tam olarak yapabildik mi? Bundan sonra onun eserlerini yaşatarak ona olan eksik görevimizi tamamlamaya çalışacağız. Onun yapmış olduğu hizmetlerin 10'da birini gerçekleştirebilirsek, sanıyorum büyük iş yapmış olacağız.''
Kodallı'nın Türk Bayrağına sarılı tabutunu selamlayan Gökmen, ''Sayın hocam, bize öğrettikleriniz için şükranlarımızı sunuyoruz. Bütün opera ve bale sanatçıları adına önünüzde saygıyla eğiliyoruz'' dedi.
ADINI YAŞATMA GİRİŞİMİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise Kodallı'nın kentte kültür ve sanatın gelişmesine önemli katkılar sunduğunu söyledi.
Kodallı'nın özellikle Uluslararası Mersin Müzik Festivali'nin gelişmesinde önemli payı olduğunu belirten Özcan, adının yaşatılması adına bir caddeye isminin verilmesi ve heykelinin dikilmesi için Valilik ile istişare içinde çalışacaklarını kaydetti.
MDOB Müdürü Hasan Alptekin, eski MDOB Müdürü Selman Ada, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi ve Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Doğan'ın konuşma yaptığı törene katılanlar sahne ortasına yerleştirilen Kodallı'nın naaşını selamladı. Polis mangası eşliğinde cenaze aracına konularak Müftü Camine götürülen Kodallı'nın cenazesi, öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Mersin Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.

NEVİT KODALLI’NIN HAYATI (Doğum 12 Aralık, 1924, ölüm 1 Eylül, 2009 Limonlu, Mersin) Türk besteci, kompozitör.

Ortaokulu Mersin’de bitiren Nevit Kodallı, 1939 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon bölümüne girdi. Necil Kazım Akses ile kompozisyon, Ferhunde Erkin’le piyano, Ernst Preatorius ve Hasan Ferit Alnar’la teori ve müzik tarihi çalıştı. Konservatuarın ileri devresini 1947’de bitiren besteci, 1948’de devlet bursuyla Fransa’ya gönderildi. Paris’te Ecole Normale de Musique’de Arthur Honegger’in kompozisyon, Jean Fornet’nin orkestra şefliği öğrencisi olarak çalışan besteci, ayrıca Nadia Boulanger’den özel dersler aldı.

1953'de yılında Türkiye'ye dönen Nevit Kodallı, aynı yıl Ankara Devlet Konservatuarı’nda kompozisyon öğretmenliğine getirildi. 19551991 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefliği, 19711981 yılları arasında Devlet Balesi’nde yönetmenlik, 19891993 arasında Ankara Konservatuarı’nın müzik ve müzikoloji bölümü başkanlığı yaptı. Kültür Bakanlığında "bakan danışmanı" olarak çalıştı.

Emekli olduktan sonra Mersin’e yerleşen Nevit Kodallı, Çukurova Devlet Konservatuarı’nda dersler verdi ve Mersin Filarmoni Derneği’nin danışmanlığını yaptı.

Oğlu Murat Kodallı da piyanist ve orkestra şefidir. Oğlunun eşi Yelda Kodallı ise Koloratur soprano'dur.

Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevit Kodallı'nın (85) 01.09.2009 tarihinin akşam saatlerinde, Limonlu Beldesi'ndeki Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Deniz Bilimleri Enstitüsü'ne ait plajda denize girdiği sırada aniden fenalaştı. Eşi Olcay Kodallı hemen sağlık ekiplerini çağırdı ancak Kodallı, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilen Kodallı'nın naaşı, Erdemli Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Nevit Kodallı yaklaşık 4 ay önce de beyin kanaması geçirmişti.

0 Comments:

Post a CommentSonraki Kayıt Önceki Kayıt Ana Sayfa

23 Nisan

Related Posts with Thumbnails

Blogger Template by Blogcrowds